Drep s činkou alebo všeobecne drep sa považuje za kraľovský cvik, pri ktorom primárne rozvíjame svalstvo a silu dolných končatín.
Avšak? Je drep potrepný/vhodný pre každého cvičenca? Potrebuje ho vo svojom tréningovom programe? Je pre neho využiteľný v športe/živote? Aký má pre neho benefit? Zamysleli ste sa niekedy aj nad týmito otázkami? Ak nie, tak pozorne čítajte!
Netvrdím a nikdy by som si nedovolil tvrdiť, že drep je zlým alebo nebezpečným cvikom. Skôr ako fyzioterapeut sa zamýšlam nad jeho efektívnosťou a využiteľnosťou v tréningovom/rehabilitačom programe s klientom.
“Drep sám o sebe je skvelým cvikom, pokiaľ sú pri ňom dodržané určité zásady a je správne prevedený s dokonalou technikou. “
Postupom času sa pre bežnú populáciu stal drep nie až takým prirodzeným pohybovým vzorom ako kedysi. Čím sa dosávame k otázke – je teda drep vhodný pre každého cvičenca? Odpoveď je nie .
Mnoho cvičencov vykonáva drep neadekvátnou technikou už so svojou vlastnou váhou a nie to ešte s pridaním záťaže. Pokiaľ cvičenec, ktorý robí drep so záťažou s nevhodnou technikou, len podporuje a dodáva silu svojmu zlému pohybovému vzoru a podporuje už svoju vzniknutú dysfunkciu. Taktiež okrem nebezpečenstva zranenia, najčastejšie v oblasti drieku, sa cvičenec oberá o svalové ale aj silové prírastky, tým že sa nedokáže dostať do správnej pozícii v drepe a nedokáže využiť plný rozsah pohyblivosti v kĺboch. Pretože, ak dokážeme využívať maximálne rozsahy v kĺboch minimalizujeme riziko zranenia a dokážeme efektívnejšie precvičiť a aktivovať svaly, ktoré tieto pohyby vykonávajú.
Inak povedané a v skratke : Ak cvičenec nezvláda adekvátny drep bez záťaže, nemá cvičiť s pridanou záťažou. Ale budovať najprv správny pohybový vzor.
Aktívny sed v drepe Drep
Jednoduchý príklad
Ak cvičenec nezvláda drep s činkou alebo vlastnou váhou s dostatočne dobrou technikou, je pre neho vhodné zaradiť ľahšie variácie drepu alebo náhradné cvičenia, pri ktorých zapája rovnaké svaly, ako pri drepe s činkou. A postupne pracovať na krokoch, ktorými sa dopracuje k plnému rozsahu pohybu a správnemu drepu.
“Vždy si treba zvážiť pri výbere cviku risk vs benefit.“
Pre koho je vhodný: *pre cvičencov, ktorý maju dostatočne zvladnutú techniku prevedenia *športovcov, pre ktorých je potrebný v ich športe *pre ľudí, ktorí dokážu dostatočne ovládať a pracovať so svojim hlboký stabilizačným systémom (hlavne pri drepoch so záťažou)
Pre koho je nevhodný: *pre ľudí s nedostatočnou technikou * pre ľudí, ktorí trpia bolesťami v ktoromkoľvek úseku chrbtice pri vykonavaní drepu aj po výkone
Ak viete alebo si uvedomujete, že nezvládate dostatočne správne vykonať drep alebo máte bolesti po drepovaní, cítite sa nekonfortne pri drepovaní, poraďte sa so svojím trénerom alebo fyzioterapeutom.
Overhead squat Goblet squat
Netreba sa zbytočne ponáhľať do cvičenia drepu s činkou len preto že som to videl u svojho obľúbeného fitnesáka alebo mi to povedal môj kamarát, že to mám robiť, keď chcem mať veľké stehná. Sú aj vhodnejšie cviky, pri ktorých dokážete posilniť a vybudovať svaly dolných končatín a aj krásny zadok, kým sa dostanete k správnej technike prevedenia drepu.
“Nezabúdajte že hlavným benefitom cvičenia je zdravie“
Čo nám obmedzuje správne vykonanie drepu? Ako by mal vyzerať správny drep? Ako vyzerá nesprávny drep? To všetko si rozoberieme v ďalšej časti v sérii drep o týždeň. Ďalšia časť https://www.clovek2.sk/drep-cast-2/