…alebo ako piecť chutne a zdravo
Existuje mnoho zaručených rád a spôsobov ako vianočné pečenie vylepšiť, aby bolo zdravé a nepribrali sme. Tvoriči receptov sa snažia vylepšiť recepty najnovšími módnymi superpotravinami. Ale je to naozaj potrebné?!
Ruku na srdce, predsa každý si na Vianoce rád dopraje viac sladkého, ktoré má pre nás nostalgickú hodnotu a robí nám radosť. Vianoce sú obdobie, kedy naozaj máme možnosť spomaliť, užívať si daný moment v kruhu blízkych, pod dekou s čajom v jednej ruke a medovníčkami v druhej ruke. Sú aj obdobím tradícií, ktoré tvoria naše dejiny. Nezabúdajme preto na tradície a uchovávajme si ich. Učme ich deti aby aj ďalšie generácie ich uchovávali a tvorili hodnotu dejín.
Každý si vieme doma upiecť kvalitné a chutné vianočné pečivo, ktoré bude nutrične vhodné, ak ho nezjeme všetko na posedenie, všakže.
Stačí pri výbere surovín voliť kvalitné suroviny a dodržiavať technologický postup. Nesnažte sa za každú cenu vymeniť najobyčajnejší biely cukor za trstinový alebo iné náhrady sladidla. To, že použijeme trstinový cukor, neznamená, že koláčiky budú menej kalorické. Taktiež nie je nevyhnutné vymeniť kvalitné holandské kakao za karob.
Vyhnite sa nervom a stresu kvôli tomu, že tie linecké s medom a gaštanovou múkou ste museli vyhodiť do koša, lebo sa totálne rozpadávajú. Škoda surovín, vášho času a nervov.
Konkrétne také linecké sú veľmi krehké pečivo a naozaj ich netreba upravovať. V recepte má svoje pevné miesto biely cukor a aj hladké múka. Jediné čo v nich vymeniť je určite stužený rastlinný tuk za maslo.
Ak chcete ozvláštniť Linecké, môžete pridať oriešky alebo mak ako v našom recepte
https://www.clovek2.sk/makove-linecke-2-0/
V prípade, že chcete vymeniť obyčajnú múku za alternatívnu (gaštanová, mandľová,..), majte na pamäti, že tieto múky neobsahujú lepok a nemusí byť výsledok sa vôbec nemusí podariť. Preto vymeňte iba časť obyčajnej múky za alternatívu. Zachováte tak vlastnosti cesta a budete aj spokojní, že ste si ozvláštnili recept.
Cukor biely. Strašiak. Zabijak. Hrôza. Aspoň také promo mu robia lifestyleové magazíny s hrubými nápismi. Cukor patrí k pečeniu avšak treba s ním narábať obozretne. Skúste sa vyhýbať receptom, kde je rovnaký podiel cukru a múky. Ak natrafíte na taký recept, že sa Vám pozdáva ale je tam veľa cukru, znížte váhu cukru o tretinu napríklad, verte, že výsledný koláčik bude dostatočne sladký.
https://www.clovek2.sk/popraskane-brusnicove-susienky-2-0/
Ďalším obľúbeným sladidlom je med, ktorý dlhým pečením stráca svoje výživové hodnoty a stáva sa z neho „obyčajný“ cukor. Ale neskúste vynechať med v medovníkoch a dať tam nejakú arómu! Na to ani nepomyslite. Medovníčky sa pečú cca 12 minút na 170°C, závisí podľa receptu. Čo vôbec nie je vysoká teplota a dlhá doba. A hlavne, medovníčky pečiete raz do roka, čiže aj keby ste ich piekli dlhšie na vyššej teplote, raz za rok to nie je žiadna tragédia.
https://www.clovek2.sk/medovniky-2-0/
Hera, Palmarín, Cera, Rama, Veto,… sú veľmi nešťastné potraviny, ktorých výroba a pôvod vstupnej suroviny je pochybný. Tieto tuky vôbec nemajú pre naše zdravie benefity a sú skôr problémom, ak sa nachádzajú v našom jedálničku. Preto určite vymeňte tieto stužené rastlinné tuky za obyčajné klasické kravské maslo. Je možno o niečo drahšie, ale predsa chceme jesť kvalitné potraviny a dbáme aj o zdravie našich najbližších, ktorým s láskou koláčiky pečieme.
https://www.clovek2.sk/pistacio-susienky-2-0/
Čokoláda
Pri výbere čokolády si dávajme pozor na zloženie. Prvá položka v zložení je obsiahnutá v čokoláde v najväčšom pomere. Takže ako prvá položka má byť kakaová hmota a nie cukor a už vonkoncom nie palmový tuk.
Kakaová hmota a kakaové maslo predstavujú spolu kakaovú sušinu, je to v podstate čo pochádza z plodu kakaovníka, a % uvedené na obale čokolády je % kakaovej sušiny. Napríklad ak máte v rukách 70% horkú čokoládu, znamená to že 70% (váhovo) pochádza z plodu kakaovníka, zvyšok 30% je cukor. Preto sa hovorí že tým vyšší % kakaovej sušiny, tým zdravšia čokoláda lebo obsahuje tým pádom oveľa menej cukru.