Pojem pranayama / pránájáma je známy už nejakú tú dobu. Ak si dobre spomínaš, tak v článku Joga a jej história sa spomína v Patanjaliho diele Joga Sutry ako štvrtý (etický) stupeň výcviku. Pranayamu však nájdeme aj v historických dielach ako Bhagavadgíta alebo aj vo Védach.
Pranayama sa po dlhé stáročia učila, praktizovala a tradovala v odľahlých ášramoch, pod vedením gurua. Cvičenia boli dlho neznáme v širokej verejnosti. Guru odovzdával svoje vedomosti len vybraným žiakom.
Situácia sa začala meniť až približne v polovici minulého storočia, kedy sa pranayama stala predmetom skúmania vedcov a lekárov. Dôvodom ich záujmu bolo zistenie množstva priaznivých účinkov na telesné zdravie i psychiku.
Pranayama je vedomé a zámerné ovládanie dychu. Pri štandardnom dýchaní sa hĺbka a rýchlosť nášho dychu mení podľa okolností – pri telesnej námahe je náš dych iný ako napríklad počas spánku alebo vo veľkých výškach. Ak však začneme dych ovládať vedome, úmyselne prehĺbime nádychy a výdychy, zadržiavame dych a spojíme to s istými telesnými úkonmi (ásana, bandhy, mudry), ide o pranayamu.
Prana sa v sanskrite označuje ako dych alebo životná energia, Ayana označuje riadiť, regulovať. Dych a život patria k sebe. Náš život začína prvým nádychom a končí posledným výdychom. Dych a život teda naozaj patria k sebe a v našom tele vytvárajú jednotu – ak chránime dych, chránime život. Podľa mytológie má každý tvor vopred určenú dĺžku života počtom dychov – pri narodení dostávame do vienka určitý počet dychov a dĺžka života závisí na tom, ako rýchlo si túto zásobu vyčerpáme. Počas praktizovania pranayama cvičení si teda spomalením svojho dychu „šetríme čas“ a predlžujeme život.
Keď sa pomocou pránájámy ovládnu záchvevy dychu, ovládnu sa aj záchvevy mysle. To je stav nirvány. Jogavašista (V. 78. 46)
Joga sa opiera o skutočnosť, že dych (prána) a myseľ (čitta) veľmi prepojené. Ovládnutie našej mysle je hlavnou podmienkou šťastného života. To sa ale ľahšie povie, ako vykoná. Utíšiť myseľ je veľmi náročné – a vedeli to aj dávni jogíni, ktorí využili práve prepojenie medzi mysľou a dychom. Praktizovaním pranayama cvičení však vedeli myseľ utíšiť. Prana je kozmická energia, ktorá tvorí, uchováva sa i sa mení. Vedomým usmerňovaním prany v tele môžeme nielen utíšiť našu myseľ, ale aj zlepšiť vitalitu organizmu, zbaviť sa jedov, zlepšiť si imunitu, získať vnútorný pokoj, dosiahnuť uvoľnenie a mnoho ďalších benefitov… (o ktorých si povieme v nasledujúcom článku 🙂 )