Saunovanie
Časté chyby, ktoré vídame vo wellnesse.

  1. Nesprchovanie sa pred vstupom

Pred vstupom do samotného wellnessu by sme sa mali dôkladne osprachpvať. Či už sa jedná o bazén, vírivku, saunu, alebo ochladzovací bazénik, sú to všetko miesta kde sa prakticky striedajú ľudia jeden za druhým. Preto je aj pre tvoj komfort a hygienu dobré aby sa všetci pred vstupom umyli. Možno si bol celý deň v práci a mal si topánky na nohách, možno ideš priamo z fitka a možno si sa potil celý deň v aute…

  1. Návšteva sauny počas choroby

Mnoho ľudí si myslí, že pri nachladnutí alebo nebodaj aj pri vírusovom ochorení im sauna, resp. “Dobre sa vypotiť” pomôže.
V skutočnosti saunovanie, alebo prípadne aj otužovanie, je pre organizmus ďalšia záťaž. Chorý človek by mal odpočívať a uprednostiť hlavne spánok pred ďalšou záťažou, ktorá môže chorobu, alebo regeneráciu oddialiť.

  1. Neskladanie plaviek, bižutérie a šperkov

V staunách, predovšetkým suchej fínskej, teplota dosahuje teploty 90-100 C. Mnohé materiály túto teplotu neznesú a začínajú sa “rozkladať” priamo na vás. Nikto z nás neprišiel relaxovať do takéhoto ovzdušia.Čo sa týka šperkov, tie sa môžu rozpáliť do takej miery, že ti nebudú robiť radosť, ale starosť.

  1. Návšteva wellnessu s plným žalúdkom

Či sa jedná o športovú aktivitu, alebo návštevu wellnessu, mali by sme mať na pamäti že s plným žalúdkom ťažkého jedla to nebude dobré. Je dôležité dbať na to čo konzumujeme pred návštevou wellnesu aby nám nebolo zbytočne nevolno. Pridaná záťaž v podobe trávenia je pre telo navyše a celkový výsledok návšetevy wellnessu môže byť rozpačitý.

  1. Nesprchovanie sa pred vstupom do ochladzovacieho bazénu

Roztiahnutie plachty pod seba v saune väčšina ľudí zvláda, ale čo býva ako ďalší problém je, keď človek výjde celý spotený zo sauny a ide priamo do ochladzovacieho bazénika. Opäť v rámci hygieny a ohladuplnosti voči ostatným by sme mali najprv rýchlou sprchou zmyť pot z tela a až potom vojsť do spoločného ochladzovacieho bazéniku.

  1. Návšteva vírivky po saune

Počas pobytu v saune sa potíme. Rozťahujú sa nám póry na pokožke a s potom odchádza z tela množstvo odpadových látok. Zároveň ale naše roztiahnuté póry sú ako dokorán otvorená brána cez ktorú sa veľmi ľahko dostane hocičo dnu. Vo vírivke je teplá voda, navštevujú jú aj ľudia, ktorí nevyhnutne nejdú aj do sauny, trisky a rozvody sa nedezinfikujú na dennej báze. V skratke vo vírivke je množstvo nečisťôt a baktérií oveľa väčšie ako inde a vstupom do vírivky po saune môže mať za následok zvýšenú záťaž pre organizmus v tom lepšom prípade, v tom horšom aj zdravotné komplikácie.

  1. Konzumácia alkoholických nápojov

V tejto téme je to väčšine asi úplne jasné. Nájdu sa však aj takí, ktorí konzumáciu alkoholu popri saunovaní obhajujú. Dobré pivko občas nemôže byť zlé, ale keď je debata o saunovaní a benefitoch tak je to rozhodne nie. Alkohol v akomkoľvek množstve je pre telo jed s ktorým sa telo musí vysporadúvať. Z toho jednoducho vyplíva, že nechceme do tela prijímať látky ktoré ho zaťažujú, počas činnosti ktorej jednou z cieľov je zbavovať sa odpadových látok z tela.

  1. Sprchovanie sa sprchovými gélmi po saunovaní

Tento bod priamo súvisí s predchádzaúcim v zmysle roztiahnutých pórov. Po saunovaní by sme sa nemali umývať sprchovými gélmi, mydlami a ani sa nenatierať krémom, či nanášať makeup. Všetky látky obsiahnuté v týchto kozmetických prípravkoch sa dostávajú veľmi rýchlo do pokožky a následne ďalšj do našeho organizmu. Áno dostanú sa tam aj za bežných podmienok, ale nie tak ľahko a v takom množstve. Preto ak je to možné, čo najviac oddialiť používanie prípravkov.

Daj o tomto článku vedieť svojim priateľom